444 3 703

Farenjit Nedir? Farenjit Belirti ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Evet farenjit bulaşıcıdır. Farenjit, genellikle virüsler ve bakteriler tarafından neden olunan bir boğaz enfeksiyonudur. Bu mikroorganizmalar hava yoluyla öksürük veya aksırık sırasında yayılır. Ayrıca enfekte bir kişinin kişisel eşyalarına veya yüzeylere dokunup sonra ağız veya buruna dokunmak suretiyle de bulaşabilir. Farenjit belirtileri başladığında hasta genellikle en bulaşıcı dönemindedir. Bu nedenle farenjit belirtisi olan kişilerin yakın temastan kaçınması ve iyi el hijyenine dikkat etmesi önemlidir.

Farenjit önlemek için hijyen kurallarına dikkat edilmeli, sigara ve alkol tüketiminde dikkatli olunmalı, sıvı tüketimi artırılmalı, boğaz sıcak tutulmalı, bağışıklık sistemi güçlendirilmelidir.

Farenjite iyi gelen bitkisel kaynaklar adaçayı, çiğ sarımsak, nanedir. Bu nedenle tedaviyi desteklemek adına farenjit bitkisel tedavi sürecinde adaçayı tüketilebilir, sarımsak çiğ şekilde çiğnenebilir, nane tüketilebilir.

Boğazdaki tahrişi veya ağrıyı arttırmamak için faranjit hastalarının belirli yiyeceklerden kaçınmaları tavsiye edilir. Faranjit hastalarının tüketmemesi gereken gıdalar arasında fazlasıyla ekşi, acı ve baharatlı yiyecekler bulunur. Ayrıca kola, gazoz veya maden suyu gibi asidik içeceklerin tüketimi de kısıtlanmalıdır.

Viral bir enfeksiyon sonucu ortaya çıkan faranjit genellikle kendiliğinden iyileşir. Ancak, bakteriyel enfeksiyonların tedavisi antibiyotikler ile gerçekleştirilir ve semptomların ilerlemesi engellenir. İlaç kullanımında doktor tavsiyelerine uymak önemlidir ve rastgele ilaç kullanımından kaçınılmalıdır. Ayrıca, düzenli olarak dinlenmek ve sıvı alımını artırmak da tedaviyi destekleyici unsurlardandır.

Faranjit öksürüğünü hafifletmek için sıcak içecekler tercih edilebilir. Oda sıcaklığında su tüketimi ve bitki çayları gibi ıhlamur, adaçayı boğaz tahrişini azaltarak öksürük semptomlarını hafifletebilir.

KATEGORİLER