444 3 703

Adet Söktürücü Nedir, Ne İşe Yarar?

Adet söktürücüler içeriğindeki çeşitli maddeler nedeniyle akne, göğüslerde hassasiyet, uyku problemleri, tüylenme, kilo alıp/verme, uyuşukluk, saçlarda dökülme ve mide rahatsızlıkları gibi yan etkilere sebebiyet verebilir. Bunun yanında çok nadir olarak görülen ciddi yan etkiler de ateş, bulanık görme, ciltte sararma, çift görme, depresyon, göğüs ağrısı, gözlerde şişlik, kaşıntı, konuşma zorluğu, kurdeşen, nefes darlığı şeklindedir.

Bu ilaçlar bırakıldıktan 3-7 gün sonra adet kanaması görülür. Ancak bu süre kişi özelinde değişir.

Adette yaşanan gecikmelerini önlemek için bu durumun altında yatan nedenler iyi araştırılmalıdır. Bunun yanında gevşeme teknikleri kullanılabilir, sıcak banyo yapılabilir, cinsel hayatın düzenli yaşanması sağlanabilir.

Maydanoz, ananas, zencefil, zerdeçal gibi besinlerin adet söktürücü etkisi bulunur.

Adet söktürücü ilaçlar gebelik testi sonuçlarını etkilemez. Gebelik testleri vücudunuzda hCG adı verilen bir hormon seviyesini ölçer. Bu hormon yalnızca hamilelik sırasında artar. Dolayısıyla adet söktürücülerin bu hormon üzerinde doğrudan bir etkisi yoktur. Ancak eğer hamileyseniz ve adet söktürücü kullanırsanız bu durum düşük riskini artırabilir. Bu nedenle herhangi bir ilacı kullanmadan önce sağlık profesyoneli ile görüşmekte fayda vardır.

Emzirme döneminde adet söktürücü ilaçların kullanımı kesinlikle önerilmez. Bu tür ilaçlar hem annenin hem de bebeğin sağlığına zarar verebilir. Emziren bir annenin ilaç kullanmadan önce mutlaka doktoruna danışması gerekir.

KATEGORİLER