444 3 703

Akdeniz Diyeti Nedir? Akdeniz Diyeti Nasıl Yapılır?

Akdeniz diyeti vejetaryen bir beslenme biçimi olarak belirlenmemiştir. Beyaz veya kırmızı etlerin yanında balık da bu diyette yerini alır. Ancak çoğunlukla sebze ve tahıl ağırlıklı olduğu için et tüketmeyi tercih etmeyenler bu diyeti rahatlıkla vejetaryenlik prensiplerine uygun hale getirebilir. Bu süreçte diyetinizi dengede tutabilmek adına bir diyetisyenden yardım almanız önerilir.

Her ne kadar Akdeniz diyeti gluten içeren gıdaları barındırsa da bu diyet glutensiz bir formata kolaylıkla uyarlanabilir. Tahıl seçimlerinizde glutensiz alternatifleri tercih ederek diyetinizi düzenleyebilirsiniz. Detaylı bilgi için bir diyetisyene danışmanız faydalı olacaktır.

Akdeniz diyeti sınırlamalarla dolu bir diyet türü değildir. Genelde bireyi sağlıklı seçimlere yönlendirmeyi amaçlar. Dolayısıyla Akdeniz diyetinde kesinlikle yasak olan hiçbir gıda yoktur ancak bazı yiyecek veya yiyecek gruplarının tüketimi sınırlandırılır. Bunlar genellikle ekstra şeker eklenmiş gıdalar, trans ve doymuş yağlar, işlenmiş et ürünleri, basit karbonhidratlar, yüksek oranda işlenmiş yiyeceklerdir.

Akdeniz diyetinin belirli bir süresi bulunmaz. Aslında bu beslenme tarzının yaşam biçimi haline gelmesi teşvik edilir.

Kilo kaybı kişiye bağlıdır ve boy, kilo, cinsiyet, genetik faktörler ve enerji tüketimine dayanır. Bu beslenme rejimiyle elde edilen enerji ve harcanan enerji dengesi sonucunda kişi başına değişken kilo kaybı görülebilir. Ortalama olarak her ay 2-4 kilo vermek idealdir.

KATEGORİLER