444 3 703

Kalp Kası İltihabı (Miyokardit) Nedir? Kalp Kası İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Covid- 19'un direkt olarak miyokardite sebep olduğunu söyleyemeyiz. Ancak koronavirüsün bazı insanlarda kalp kasları ve damarlarda zararlara yol açtığı görülmüştür. Özellikle kardiyovasküler hastalıklar bakımından risk altındaki bireylerde daha sık görülür.

Hastaların çoğunda tam iyileşme gözlemlenmiştir. Ancak bazı hallerde kalıcı kalp problemleri da ortaya çıkabilir. Bebeklerde bu durum daha şiddetli olup, kalıcı hasarlara neden olabilir.

Doktorunuzun reçete ettiği ilaçları düzenli kullanmanız gereklidir. Stres ve kalbi yoran faaliyetlerden kaçınarak dinlenmeniz önemlidir. Sigara ve alkol tüketiminden uzak durmanız gerekir. Ayrıca beslenme düzeninize dikkat edip doktorunuzun önerilerine uymalısınız.

Evet miyokardit çocuklar ve bebeklerde de meydana gelebilir. Özellikle 2 yaşından küçük çocuklarda bu rahatsızlık daha ciddi belirtilere neden olabilir.

Hafif seyreden vakalarda kalp genellikle büyük zarar görmez. Ancak hastalığın ağır ilerlediği durumlarda kalp yetmezliği, kalp krizi ve felç gibi hayati riskler ortaya çıkabilir. Özellikle çok şiddetli olan vakalarda ölüm riski vardır. Bu yüzden miyokardit hastalarının sürekli olarak izlenmesi ve tedavi planlarına sıkı bir şekilde uyulması gereklidir.

KATEGORİLER