444 3 703

Kawasaki Hastalığı Nedir? Kawasaki Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Son dönemde hastalığın Coronavirüs ile ilişkilendirilmesi üzerine Kawasaki sendromunu araştırmaları sürmektedir. Hastalığın tanımı, belirtileri ve tedavi yöntemlerine dair bilgiler Kawasaki hastalığının bulaşıcı olup olmadığı sorusunu da gündeme getirmekte. Ancak Kawasaki hastalığı bulaşıcı bir rahatsızlık değildir ve topluca bulundukları anaokulu veya kreş gibi yerlerde bile yayılma riski yoktur.

Nedeni tam olarak anlaşılamayan ancak bazı faktörlere bağlı olduğu düşünülen Kawasaki hastalığı nadiren de olsa tekrarlayabilir. Bazı durumlarda ise uygun tedavi sonrasında hastalık tamamen iyileşmiş olsa bile ikinci bir atak yaşanabilir.

Kawasaki hastalığı çoğunlukla 5 yaşından küçük çocuklarda ortaya çıkar. Fakat bu hastalık ilerleyen yaşlarda koroner kalp rahatsızlığı bulunan bireyler için de tehlike oluşturabilir. 40 yaşın altındaki koroner hastalarının yaklaşık %5'inin çocukluk dönemlerinde Kawasaki hastalığına yakalandığı belirlenmiştir.

Kawasaki hastalığı genellikle çocukları etkileyen bir durumdur ve eğer erken tanı alır ve uygun şekilde tedavi edilirse genellikle ölümcül değildir. Ancak bu hastalığın yol açabileceği komplikasyonlar arasında kalp sorunları bulunmaz bu nedenle hızlı ve etkin bir tedavi önemlidir. Kawasaki hastalığı olan herhangi bir kişinin düzenli tıbbi takip ve kontrol gerektireceğini unutmayın. Her zaman profesyonel tıbbi tavsiye almanız önerilir.

Evet Kawasaki hastalığı Türkiye'de de görülmektedir. Kawasaki hastalığı genellikle çocuklarda görülen bir durum olup damar iltihabına neden olan ve genellikle kalbi etkileyen bir hastalıktır. Ancak bu hastalığın nadir görülmesi nedeniyle toplumda bilinirliği düşük olabilir. Herhangi bir belirti veya şüphe durumunda bir sağlık profesyoneli ile iletişime geçmeniz önemlidir.

KATEGORİLER