444 3 703

Eris: Yeni Covid Varyantı Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Eris varyantı ilk kez 3 Temmuz 2023'te tüm dünyada tespit edilmiştir. Türkiye'deki Referans Laboratuvarı tarafından yapılan bir inceleme sonucunda eris varyantı Türkiye vaka sayısı 9 kişide bulunduğu belirtilmiştir. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Eris varyantının virülans seviyesinin düşük olduğunu ve endişelenilecek bir durum olmadığını ifade etmiştir. Bakan Koca halka tedirgin olmamaları ve mevcut önlemlere uymaya devam etmeleri yönünde çağrıda bulunmuştur.

Eris varyantının PCR testi aracılığıyla tespit edilebileceği belirtilmektedir. Covid-19'a benzer semptomları olan bireylerin PCR testi yaptırma konusunda tereddüt etmemesi gerekmektedir.

Eris varyantının diğer çeşitlere kıyasla daha bulaşıcı olduğu biliniyor ancak henüz ölümcül sonuçlar doğurduğuna dair bir kanıt bulunmamaktadır.

Eris varyantı diğer COVID-19 çeşitleri gibi seyahat kısıtlamalarına ve önlemlere tabi tutulmaktadır. Eris varyantının görüldüğü bölgelerden gelen yolcular için bazı ülkeler daha sıkı seyahat kısıtlamalarını uygulamaya başlamışlardır.

Eris varyantının belirli yaş veya risk grupları için daha tehlikeli olup olmadığına dair net bir bilgi henüz bulunmamaktadır. Ancak diğer COVID-19 çeşitleri gibi, Eris varyantının da özellikle yaşlı bireyler, kronik hastalığı olan bireyler ve aşılanmamış kişiler için daha riskli olabileceği düşünülmektedir.

KATEGORİLER