444 3 703

Hibiskus Faydaları Nelerdir?

Guatr ve tiroid sorunları yaşayanlar, kan basıncında (yüksek veya düşük) sorunlar yaşayanlar, alerjik reaksiyonları olan kişiler, anemi hastaları, düzenli ilaç kullananlar, hamile bayanlar ya da hamilelik sürecinde olanlar hibiskus çayını tüketmemelidir. Ayrıca diyabet hastası olanların hibiskus çayını içerken düzenli şeker kontrolü yapmaları tavsiye edilir.

Emziren annelerin hibiskus çayı tüketimine dair kesin ve net bir bilgi bulunmamaktadır. Bu nedenle herhangi bir riski önlemek adına emziren annelerin hibiskus çayını tüketmemesi genellikle önerilir. Ancak bu konuda daha fazla bilgi edinmek isterseniz doktorunuza veya bir sağlık profesyoneline danışmanız en iyisi olacaktır.

Demir bakımından zengin olan hibiskus çayı demir eksikliği ve anemi durumlarına karşı etkilidir. Demir eksikliği ve anemisi olan kişilerin kilo verme süreci zorlaşabilir. Hibiskus çayı C vitamini içeriği ile yağ yakmayı hızlandırır, kilo kaybına yardımcı olur. Ayrıca bağırsak sağlığını düzenler, vücuttaki fazla sıvının ve şişkinliğin atılmasını sağlar; bu da kilo verme sürecine destek sağlar.

Uzmanlar hibiskus çayının günde 2 bardaktan daha fazla tüketilmemesi gerektiğini belirtir. Hibiskus çayını 10 gün boyunca içtikten sonra 3 ay boyunca bir ara vermeniz gerekebilir. Bu durum kişiye göre değişebilir ve herhangi bir yan etki oluşması durumunda kullanımı derhal bırakılmalıdır.

Hibiskus vücutta olası iltihabı engeller ve onun dışarı atılmasına yardımcı olur. Ayrıca soğuk algınlığı ve gripten kaynaklanan boğaz enfeksiyonlarına da iyi gelir.

Hibiskus, içerdiği vitaminler ve mineraller sayesinde kan yağ seviyesini düşürmeye yardımcı olabilir bu da yüksek tansiyon riskini azaltır.

Hibiskus çayı sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olarak bağırsak hareketlerini hızlandırabilir. Ancak aşırı tüketimi bağırsakların aşırı çalışmasına neden olabilir.

KATEGORİLER