444 3 703

Boyun Düzleşmesi Nedir? Boyun Düzleşmesi Nasıl Geçer?

Boyun düzleşmesinin en yaygın semptomu boyun ağrısıdır. Bu durumdan kaynaklanan acı sırt ve omuzlara kadar hissedilebilir. Bazı hallerde baş ağrısına da yol açabilir. Eğer kolda rahatsızlık, uyuşma, karıncalanma veya güçsüzlük gibi belirtiler varsa, boyun fıtığı da boyun düzleşmesi ile birlikte incelenmelidir.

Ense ve omuzlar boyun düzleşmesi nedeniyle en sık ağrı duyulan bölgelerdir. Boyun düzleşmesine bağlı sinir basısı durumunda kola veya sırta yayılabilen ağrılar da yaşanabilir. Ayrıca kulak çınlaması, baş dönmesi ve yüksek tansiyon gibi problemler de boyun düzleşmesinin sonucunda ortaya çıkabilir.

Boyun düzleşmesinin sebep olduğu baş ağrısı genellikle migrenden farklıdır ve bu tür bir ağrı genellikle ense kökünde başlar.

Eğer boyun düzleşmesi omurgadaki sinir köklerine basıyorsa, bu durum ilgili kas gruplarında ağrıya, kolda ağırlık hissi ve güç kaybına yol açabilir.

Boyun kaslarının gerilmesi ve duruş bozuklukları sonucunda kulak çınlaması yaşanabilir. Ancak kulak çınlamasının birincil nedeni boyun düzleşmesi değildir ve bu durum bir sağlık uzmanı tarafından öncelikli olarak incelenmeli ve diğer olası nedenler araştırılmalıdır.

Boyun düzleşmesinin sebep olduğu ağrılar vücudun farklı bölgelerinde görülebilir. Özellikle omuz, kürek kemiği ve ense bölgesindeki ağrılar, boyun düzleşmesini gösterebilir.

Tedavi görmeyen boyun düzleşmesi hastalarında memnuniyetsizlik görülür. Sürekli olarak boyun, omuz, kol ve sırt ağrıları yaşanır ve bu durum geçmez. Uykular kalitesizleşir. Sinir köklerine baskı yapıldığında ilgili bölgelerde güç kaybı yaşanabilir. Ağrı ile birlikte yaşayan kişilerin huzursuzluk, mutsuzluk ve hatta anksiyete belirtileri göstermesi olasıdır. Boyun düzleşmesinin başka bir sonucu da baş ağrısı, kulak çınlaması ve yüksek tansiyon olabilir.

KATEGORİLER