444 3 703

Hepatit B Nedir? Belirti ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hepatit B'yi önlemenin en etkin metodu aşılama yapmaktır. Hepatit B aşısı güvenilir ve başarılıdır (%90'dan fazla koruma sağlar). Genelde 6 ay içerisinde üç kez uygulanacak bir aşı programı izlenir. Bağışıklık sistemi baskılanmış olan kişiler örneğin böbrek yetmezliği olanlar, için aşı tekrar edilir. Ancak diğerlerine hatırlatma dozu genellikle verilmez.

Hepatit B genellikle doğum esnasında bebeğe aktarılır. Fakat anne adayının Hepatit B seviyesi çok yüksekse gebeliğin son evresinde bebeğe bulaşma ihtimali bulunur. Eğer annede Hepatit B varsa doğumdan hemen sonra bebeğe (12 saat içinde) bir aşı ve HBIG serumu verilmelidir. Ayrıca Hepatit B seviyesi çok yüksek olan hamilelere, gebeliğin son döneminde çeşitli tedaviler uygulanabilir.

Sağlıklı taşıyıcıların her yıl 1-2 kez kontrol edilmesi gerekir. Eğer ilaç kullanmak zorunda olan kişiler ilaçlarını bırakırlarsa ve kontrollerini ihmal ederlerse zamanla bu kişilerde siroz veya karaciğer kanseri gibi durumlar gelişebilir. Bu durumlar da ölüme yol açabilir.

KATEGORİLER