444 3 703

Mevsimsel Depresyon Nedir?

Mevsimsel duygudurum bozukluğu yaz ve kış mevsimlerinde görülen iki farklı tipe sahiptir. Ancak bu durum genellikle kış aylarında daha yaygındır. Kış depresyonu sonbaharın başlangıcında ortaya çıkar ve kış boyunca şiddetlenir. Oldukça nadiren görülen yaz depresyonu ise genellikle bahar sonlarında başlar ve sonbaharın ilk aylarına kadar devam eder.

Mevsimsel duygu durum bozukluğu önemli depresyonun tipik ve atipik özelliklerini, enerji eksikliği, olumsuz hissetme, uyku sorunları gibi, bünyesinde barındırır. Mevsimsel depresyonla geleneksel depresyon arasındaki fark depresif atağın başlangıcı ve iyileşmesinin mevsim değişiklikleriyle ilişkili olması ve bu durumun 2 yıl boyunca aynı anda yaşanmasıdır.

Mevsimsel duygu durum bozukluğu genellikle daha önce depresyon geçmişi olan bireylerde daha sık rastlanmaktadır. Ek olarak kadınların mevsimsel depresyona yakalanma riski erkeklere kıyasla 4 kat daha yüksektir.

“Mevsimsel depresyon ne kadar sürer?” diye merak ediyorsanız yaşanan depresyonun süresinin kişi özelinde farklılık gösterdiğini bilmelisiniz. Bu süreyi genellikle yaşanan depresyonun şiddeti belirlese de genellikle yaz aylarının bitimi ile başlar ve şubat, mart gibi sona erer.

KATEGORİLER