444 3 703

Soğuk Algınlığı Nedir, Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir?

Soğuk algınlığı yaşama riski 6 yaşından küçük olan çocuklarda daha yüksektir. Bununla birlikte yetişkinler de yılda 2-3 kez soğuk algınlığı durumu yaşayabilir. Sağlıklı bireylerde bu süreç 1 hafta ile 10 günü kapsarken sigara kullanan kişilerde uzayabilir. Çocukların soğuk algınlığı geçirmesi yılda 6 ile 10 kez olabilir ve çocuklarda bu süreç yetişkinlere oranla daha uzun olabilir.

İnsanlarda görülen en yaygın bulaşıcı hastalıklardan biri olan soğuk algınlığı öksürük ve hapşırık atağı sonucu havaya yayılan virüslerin başka biri tarafından solunması ile bulaşır. Virüs vücuda girdikten 2-3 saat sonra belirli semptomlar yaratır. Hastalığa neden olan virüsler etrafta uzun süre yaşayabilir. Yüzeyden alınan virüs el ile yüze, göze ve burna sürüldüğünde de hastalık bulaşabilir.

Soğuk algınlığı ile farklı komplikasyonlar görülebilir. Bu komplikasyonlardan biri akut kulak enfeksiyonudur. Bu durumda bakteri veya virüsler kulak zarının arka kısmında bulunan boşluğa girer. Bu durumda da kulak ağrısı, burundan sarı veya yeşil akıntı görülebilir. Soğuk algınlığı nedeniyle astın krizi de tetiklenebilir. Soğuk algınlığının uzun süre devam etmesi de akut sinüzite yol açabilir. Bunun yanında pnömoni, krup, streptokokal farenjit gibi ikincil enfeksiyonlar da ortaya çıkabilir.

Soğuk algınlığı genellikle 1 hafta içinde dinlenerek geçer.

KATEGORİLER