444 3 703

Gergin Omurilik Sendromu Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Filum terminale adı verilen ve omuriliğin alt kısmını kuyruk sokumuna bağlayan yumuşak doku bandı normalden daha kalın olabilir ve bu durum omuriliği gerer. Normalde omuriliğin birinci bel omuru hizasında sonlanması gerekirken bu durumda omurilik daha aşağıya doğru uzar. Omuriliğin gerilmesi sonucunda yeterince kan alamaz ve oksijensiz kalır bu da felç, idrar yapma ve dışkılama problemleri gibi sorunlara yol açar.

Bebeklikten itibaren her yaş grubunda gergin omurilik sendromu görülebilir. Yaşlı bireylerde karşılaşılan omurilik problemleri daha ciddi seyredebilir. Bu nedenle hastalığın teşhisinden itibaren tedavisine özen gösterilmelidir.

Hastalığın daha fazla ilerlememesi için erken müdahale şarttır. Omurilik ve omurga hastalıklarında zaman kaybetmeden tedaviye başlamak çok önemlidir. Hastalığın ilerlemesi operasyon ile %90 olasılıkla önlenir. Ancak hastalığın tekrar etme ihtimali vardır. Bu sebeple gergin omurilik sendromu yaşayan bireylerin düzenli doktor kontrolüne gitmesi gerekir.

Gergin omurilik sendromu ameliyatının süresi operasyonun karmaşıklığına ve hastanın genel sağlık durumuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Ancak genellikle bu tür bir operasyon 2 ile 4 saat arasında sürer.

KATEGORİLER