444 3 703

Miyop Nedir? Miyop Belirtileri Nelerdir?

Miyop ilerlemesinin başlıca sebebi gözün aksiyel uzunluğunun artmasıdır. Bununla birlikte bu duruma bir dizi faktör etki edebilir. Örneğin her gün tüm gün boyunca gözlük takmak miyopun daha da kötüleşmesine yol açabilir.

Yalancı miyop geçici ve kasılma nedeniyle oluşan uzağı görme zorluğudur. Bazı çocuklarda yakın bakış odaklanma kası gevşeyemez ve bu durum geçici miyopa neden olur. Bu durum çocuğun bir şey üzerinde yoğunlaşmak adına gözlerini aşırı derecede kullanmasıyla belirir.

Astigmat korneanın iki farklı noktayı işaretlemek için iki odak noktası oluşturduğu anormal bir eğrilik durumudur. Bu aynı zamanda yakın ve uzak nesnelerin bulanık görünmesine yol açar. Astigmatizm göz yorgunluğu veya uzağı görme problemleri ile eşlik edebilir. Astigmat semptomları hem yetişkinlerde hem de çocuklarda rastlanabilen bir durumdur.

Miyop tedavisi derecesine bağlı olarak hem çocuklar hem de yetişkinler için gözlük veya kontakt lens kullanımı ile gerçekleştirilebilir. Gözlük veya kontakt lensi tercih etmeyenler için alternatif yöntemler arasında halk arasında miyop göz çizdirme olarak bilinen lazer tedavisi ve göz içi lens tedavisi bulunur. Bu yöntemleri kullanarak uzak görüş probleminizi belirli bir düzeyde iyileştirebilir ve gözlük veya lens gereksinimi olmadan yaşamınıza devam edebilirsiniz.

Evet genellikle miyop her iki gözü de etkiler.

Miyop genelde okul çağı çocuklarında başlar ve genellikle 20 yaşına kadar ilerler. Ancak özellikle diğer göz rahatsızlıkları ya da diyabet hastalarında da miyop gelişme riski vardır.

Evet tedavi edilmediği takdirde miyop yaşla birlikte ilerleyecektir. Miyopun ilerlemesi genellikle 20 ile 30 yaş arasında durur.

KATEGORİLER