444 3 703

Passiflora Nedir? Passiflora Ne İşe Yarar?

Passiflora bitkisinin en yaygın kullanım alanlarından biri uyku bozukluğu tedavisidir. Bir uzmana danışarak doğru dozajda kullanılabilir.

Passiflora bitkisinin bağımlılık yapıcı bir etkisi bulunmamaktadır.

Passiflora bitkisi şurup, tablet, kapsül, çay, ekstre ve tentür formlarında tüketilebilir.

Hamilelik ve emzirme süreçlerinde passiflora kullanımına dair kesin güvenlik bilgisi bulunmamaktadır. Bu nedenle bu dönemlerde passifloranın kullanımı öncesinde doktordan tavsiye almak gereklidir. Herhangi bir bitkisel destek veya ilaç kullanmadan önce doktor onayının alınması önemlidir.

Passiflora bitkisi çay, tentür ya da kapsül gibi çeşitli şekillerde tüketilebilir. Genellikle yetişkinler günde 2-3 kez 300-500 mg kurutulmuş yaprak veya çiçek ekstresi şeklinde kullanır. Doz miktarı kişinin yaşına, cinsiyetine ve sağlık durumuna göre değişkenlik gösterebilir.

Çarkıfelek ya da mide yanığı olarak da bilinen passiflora fidanı çeşitli türleriyle bir dizi kullanım alanına sahiptir. Özellikle Passiflora incarnata türü sakinleştirici ve uyku düzenleyici özellikleri ile mide rahatsızlıklarını hafifletmede yardımcı olabilir. Ayrıca antioksidanlar içererek vücudu serbest radikal hasarlarına karşı korur.

Passifloraya başvurmadan önce diğer ilaçlarla etkileşebilmesi ve olası yan etkiler nedeniyle herhangi bir özel tedbir hakkında sağlık uzmanıyla görüşmeniz önem taşımaktadır.

Passiflora, anksiyete, uykusuzluk ve stres gibi problemleri hafifletme potansiyeli olan bir doğal destek olarak kullanılır. Passifloranın sakinleştirici nitelikte olduğu ve bu tür rahatsızlıklarla mücadelede faydalı olabileceği düşünülmektedir.

Passiflora bitkileri genellikle tropikal ve yarı tropikal bölgelerde yaygındır. Bu bitki özgün olarak Amerika kıtasına aittir ve Güney Amerika, Orta Amerika ile Kuzey Amerika'nın belirli bölgelerinde yetişmektedir. Ayrıca bazı türleri Asya ve Avustralya gibi yerlerde de bulunabilir ancak doğası gereği en çok Amerika kıtasında rastlanmaktadır.

Belirli hastalıklar için sabahleyin çay ya da şurup formunda alınabilen passiflora uykusuzluğa karşı bir tedbir olarak kullanılacaksa genellikle akşam yatmadan 1-2 saat önce içilmelidir.

Passifloranın etkisini görmek biraz zaman alır. Uykusuzluk tedavisi için kullanıldığında etkisi genellikle 1-2 saat sonra hissedilir.

Passiflora tehlikeli bir bitki değildir ancak kullanmadan önce daima bir sağlık uzmanına danışılması gerekir. Eğer başka bir ilaçla beraber kullanılıyorsa, herhangi bir ilaç etkileşimi olabileceği konusu aydınlatılmalıdır. Yapılan araştırmalarda passifloranın az sayıda yan etkilerinin olduğu tespit edilmiştir. Bu yan etkiler uyuşukluk, zihinsel yavaşlama, mide bulantısı, hızlı kalp atışı ve kusma gibi belirtilerdir.

Passiflora, Avrupa İlaç Kurumu (AİK) tarafından passiflora ilaç değil geleneksel bitkisel tıbbi ürün olarak kabul görmektedir.

Passiflora kullananlar tarafından merak edilen bir konuda diğer ilaçlarla etkileşime girip girmediğidir. Passifloranın bitkisel ürünlerle yapılan tedavilerde kullanımının hekim ve eczacı kontrolünde olması gereklidir. İlaç etkileşimleri ve diğer etkileşimler genellikle benzodiazepinler gibi yapay sakinleştiricilerle ve fenelzin gibi MAO inhibitörleriyle olur.

KATEGORİLER