444 3 703

Bel Soğukluğu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Bel soğukluğu anal, oral veya vajinal seks ile bireyden bireye geçebilir. Hastalığı olan anne adayı tedavi görmezse doğum sırasında bebeğe de hastalığı aktarabilir. Bel soğukluğu genellikle 25 yaş altı aktif cinsel hayata sahip kişilerde görülür.

Tedavi edilmeyen bel soğukluğu kadınlarda dış gebelik, iltihabın yayılması, kısırlık ve erken doğum gibi ciddi sonuçlara yol açabilir. Erkeklerde ise sperm kanallarının iltihaplanmasına ve kısırlığa neden olabilir. İdrar yapma esnasında şiddetli ağrı ve yanma hissi de görülebilir.

Bel soğukluğu (gonore) tedavi edildiği takdirde iyileşebilir. Tedavi edilmeyen gonore enfeksiyonları ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Genellikle antibiyotik tedavisi uygulanır. Tedavi edilmeyen bel soğukluğu enfeksiyonları kısırlık, pelvik inflamasyon ve diğer ciddi komplikasyonları beraberinde getirebilir. Bel soğukluğu tedavisi sonrasında hastanın cinsel ilişkide bulunduğu kişilerin de tedavi görmesi gerekir. Tedavi süresince cinsel etkinliklerden kaçınılması enfeksiyonun yayılmasını engellemeye yardımcı olabilir.

Bel soğukluğuna yakalanan çoğu insan 1-7 gün içerisinde tedaviye yanıt verir. Ancak bu iyileşme süreci bireyin karşılaştığı bakterinin niteliği ve hastanın genel sağlık durumuna bağlı olarak farklılık gösterebilir. Bazen bulaşan bakteri dirençli olabilir veya kişi yoğun bir enfeksiyon geçirmiş olabilir. Bu gibi hallerde tam bir iyileşme için yaklaşık 1 ay gerekebilir. Bel soğukluğu bazen kronik prostatite yol açar ve bu durumda hastalığın vücuttan atılması uzun zaman alır ve ortalama 5-6 ay tedavi gerekebilir.

Bel soğukluğunun kuluçka süresi genellikle 2-30 gün arasında değişir ve bireye bulaştığı andan itibaren ilk 2-6 gün içerisinde semptomları göstermeye başlar.

Tedavi edilmeyen bel soğukluğu kadınlarda pelvik inflamatuar hastalık olarak bilinen duruma sebep olabilir. Bu durum rahim içini çevreleyen dokuların iltihaplanmasına ve infertiliteye yol açabilir. Ayrıca dış gebelik riskini artırabilir ki bu da hamile kadının hayatını tehlikeye atabilir. Erkeklerde ise testis iltihabına neden olabilen epididimit durumu görülebilir. İdrar yolu daralması ağrı ve kısırlık riskini de artırabilir. Eğer bel soğukluğu tedavi edilmezse gözlerde körlükten boğazda iltihaplanmaya ve eklem iltihabına kadar çeşitli sağlık sorunlarına yol açabileceği unutulmamalıdır.

Bel soğukluğuna karşı korunmanın en etkili yöntemleri arasında korunmalı cinsel ilişki (kondom kullanımı), cinsel partner seçimine özen göstermek ve düzenli olarak cinsel sağlık kontrollerine gitmek bulunur. Ayrıca kişisel hijyenin sürdürülmesi ve cinsel ilişki sonrasında temizlik konusunda dikkatli olmak da ilave bir koruma sağlar.

KATEGORİLER