444 3 703

Yanığa Ne İyi Gelir?

El yanığı durumunda soğuk su kompresi en etkili tedavi yöntemidir. Yanan eli soğuk suyun altına tutarak ağrının şiddetini azaltabilirsiniz.

Eğer su toplayan bir yanığınız varsa, birçok yanıkta olduğu gibi 10-15 dakika süresince aşırı soğuk olmayacak şekilde soğuk su tedavisine başvurabilirsiniz.

Yanan cildi soğuk suya tutun veya yanan bölgeye soğuk kompres uygulayın. Derin yanıkların artmasını ve ağrının hafiflemesini sağlamak için çeşme suyu ile ıslatılmış bezler kullanabilirsiniz. Buzdan kaçının, çünkü buz hasarı daha da büyütebilir.

Herhangi bir yanığınız varsa ve elinizin altında antibiyotik pomad veya yanık merhemi bulunuyorsa, bu ürünleri yanmış bölgeye uygulayabilirsiniz. Ancak daha ciddi yanıklar durumunda zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Yanma hissi, yanığın şiddetine ve alınan tedaviye bağlı olarak genellikle 48 ila 72 saat içinde geçebilir.

Çoğu insanın düşündüğünün aksine zeytinyağı, yoğurt, diş macunu ve yumurta akı yanıklarda yarardan çok zarar verebilir bunlar derin yanıklara neden olabilir.

Yanan alanı hemen soğuk suya batırmanız veya ona buz olmayacak şekilde soğuk kompres uygulamanız gerekmektedir. Ardından yaranın üzerine aloe vera, antibiyotik kremler veya bal sürülmesi önerilir. Ayrıca ağrınızı hafifletmek için parasetamol veya ibuprofen gibi analjezikler kullanabilirsiniz.

Su yanığına ilk olarak soğuk su uygulamak iyi gelir. Ancak bu işlemi hemen yapmanız gerektiğini unutmayın. Çünkü bu yanığın daha fazla derinleşmesini ve genişlemesini engelleyecektir. Ardından aloe vera jeli veya yüzde bir hidrokortizon içeren bir krem kullanabilirsiniz. Bu tür ürünler ağrıyı ve yanma hissini hafifletmeye yardımcı olur. Sürekli ağrı durumunda tıbbi yardım almalısınız. Ayrıca su yanıklarında kabarcıklar oluşabilir bu durumda kesinlikle kabarcıkları patlatmayın; çünkü enfeksiyon riskini artırır. Kabarcıklar kendiliğinden iyileşmelidir. Yanık bölgesinin temiz ve kuru kalmasını sağlamak da önemlidir. En önemlisi ciddi su yanıklarında mutlaka profesyonel tıbbi yardım arayın.

KATEGORİLER