444 3 703

Kulak Ağrısı Nasıl Geçer? Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çocuklarda görülen kulak ağrısı çoğunlukla orta kulak enfeksiyonu sonucunda meydana gelir. Bu durumda doğru tanı ve tedavi için bir doktorun görüşüne başvurmak gereklidir. Doktor gözetiminde ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir bu sayede acı azaltılabilir. Ayrıca çocuğun başını yüksek konumda ve dik tutmak kulaktaki basınç hissini hafifletmeye yardım eder.

Bebeklerde en sık rastlanan kulak ağrısı sebebi diş çıkarma sürecidir. Bunun yanında orta kulak iltihabı, menenjit, alerjik reaksiyonlar, üst solunum yolu hastalıkları ve kulağına yabancı cisim kaçması da kulak ağrısına yol açabilir.

Bebeklerin kulak ağrısı evde de hafifletilebilir. Su tüketiminin artırılması, kulağına sıcak kompres uygulanması ve bebeği kucağınızda hafifçe sallamanız bebekteki kulak ağrısını hafifletebilir.

Sağ kulak ağrısı için en yaygın sebeplerden biri kulak enfeksiyonlarıdır. Ayrıca kulak tıkanıklığı, yabancı cisim veya su kaçması ve kulakta meydana gelen travmalar da sağ kulak ağrısına yol açabilir.

Sol kulak ağrısı için doktora başvurmanız gerekir. Doktorunuzun kontrolünde kullanılacak ilaçlar ile ağrınız hafifleyebilir.

Yutkundukça ortaya çıkan kulak ağrısı genellikle bir kulak enfeksiyonu, diş veya boğaz ağrısı gibi başka bir durumun belirtisi olabilir.

Kulaktaki sürekli devam eden ağrı genellikle tedavi edilemeyen bir kulak enfeksiyonu yırtılan bir kulak zarı veya kulak kanseri belirtisi olabilir.

Süregelen bir kulak ağrınız varsa mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Doktorunuz acının kaynağını tespit ettikten sonra uygun tedaviyi uygular.

Çocukların kulak ağrısını evde azaltmak için çocuğu bol miktarda sıvı tüketmeye teşvik etmek ve ağrıyan kulağına sıcak kompres yapmak önemlidir.

Bebeklerde kulak ağrısı ateş, iştahsızlık, uyku sorunları, ağlama, kulağı çekiştirme, huzursuzluk ve kulakta sıvı akıntısı gibi belirtiler yaratır.

KATEGORİLER