444 3 703

Testis Kanseri

20 ile 34 yaş arası erkeklerde görülen bu kanser türü aslında nadir yaşanan bir sağlık sorunudur.

Testis tümörünü erken evrede teşhis edebilmek için kişinin her ay kendini muayene etmesi gerekir. Bu muayene sıcak bir duş sonrası yapılmalıdır. Böylelikle skrotum cildi gevşer. Elle yapılacak muayene öncesinde kişi görünümde bir farklılık olup olmadığını gözlemlemelidir. Ardından her testis başparmak ile diğer parmaklar arasında kaydırılarak kitle oluşumu olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bu muayenede şüpheli bir durum saptanırsa mutlaka bir üroloğa başvurulmalıdır.

Ameliyat ile tek testisin alınması sonrasında kişide ereksiyon problemi ya da kısırlık yaşanmaz. Diğer testis eksik olan testisi tamamlamak için daha fazla testosteron ve sperm üretimine başlar. Ancak radyoterapi ve kemoterapi uygulamaları ile kişinin doğurganlığında düşme görülebilir.


Bu kanser türü önlenemez ancak erken dönemde teşhis edilerek tedavi edilebilir. Bu nedenle erkekler ay 1 kez olacak şekilde mutlaka kendini muayene etmeli ve testislerinde herhangi bir farklılık görmesi durumunda da doktora başvurmalıdır.

Kanser teşhisi erken evrede yapılmış, testis kanseri kemoterapi görenler ya da bu tedavilerin bir ya da birkaçını alanların tedavisinde yüksek başarı elde edilebilir.

KATEGORİLER