444 3 703

5 Haftalık Gebelik

Gebelik toplam 40 haftadır yani 9 ay 10 gündür. 5-8 haftalar arasındaki gebelik ise 2 aylık hamileliğe denk gelir.

Gebeliğin 5. haftasında hamileliği teyit etmek için idrar ya da kan testi yapılır. Ultrason yardımı ile 5. haftalık kese görüntüsü ve bebeğin kalp atışları tespit edilir.

Anne adayının 5. haftada az miktarda kanama yaşaması veya lekelenmesi genellikle kesenin yerleşme kanamasından kaynaklanır. Ancak aşırı kanama düşük riskini işaret edebilir. Bu sebeple normalden fazla lekelenme durumunda kadın doğum uzmanına başvurmak gereklidir.

5 haftalık bir gebelik kesesinde genellikle embriyo vardır ancak bu evrede henüz gözle görülmez.

Bebeklerin kalp atışlarını genellikle 6. ve 7. haftalar arasında ultrasonla algılamak mümkündür.

Sağlıklı bir gebeliğin belirtisi olarak düzenli adet gecikmesi, hafif sabah mide bulantısı ve yorgunluk yaşanabilir. Ayrıca düzenli prenatal bakım da sağlıklı bir gebe olduğunu gösterebilir.

Yoğun karın ağrısı, vajinal kanama, baş dönmesi ya da bayılma sağlıksız bir gebeliği işaret edebilir.

5 haftalık bir hamilelikte hafif karın ağrısı yaşanabilir. Ancak ciddi ağrı veya kanama durumunda mutlaka tıbbi yardım alınmalıdır.

Genellikle altı haftadan önce gerçekleşen düşüklerde kürtaja ihtiyaç duyulmaz çünkü vücut genellikle doğal yolla temizlenir.

Gebelik kesesi genellikle ultrasonla beşinci ya da altıncı haftada görülebilmektedir.

Döllenmiş yumurtanın rahime tutunması genellikle döllenme sonrası yaklaşık 9-10 gün sürebilir.

Beta HCG seviyesinin 1500-2000 mIU/mL civarında olması genellikle kesenin ultrasonda görülmesini sağlar.

Vajinal kanama ve pelvik ağrı boş bir gebeliğin olası belirtisi olabilir. Genelde ultrason muayenesi ile kesin teşhis konulur.

Planlanmış bir gebelik durumunda testin yapılacağı zaman büyük bir heyecanla beklenir. 5 haftalık hamilelik dönemi hem idrar hem de kan testleri için ideal bir süredir. Bu süreçte Beta-HCG hormon seviyesi ciddi bir artış göstererek 18 ile 7.340 mlU/mL arasında bulunur. Eğer adet gecikmesi yaşanmışsa hamilelik testi yapılması önerilir. Gebe adayları idrar veya kan testlerinden birini tercih edebilir. İdrar testleri genellikle kolaylıkla bulunabildiği ve evde uygulanabildiği için ilk tercih olur. Bu testler oldukça doğru sonuçlar verse de kan testinin kesinliği kadar güvenilmez. Bu yüzden adet gecikmesi durumunda idrar testinin sonucuna bakılmaksızın sağlık kuruluşuna başvurarak hamilelik testi yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Hamilelik testleri Beta-HCG hormonu ölçümü ile yapıldıktan sonra genellikle 5. veya 6. hafta için ultrason randevusu alınır. Bu ultrason incelemesi dış gebelik gibi olası yanıltıcı pozitif sonuçlara neden olan sağlıksız gebelik problemlerinin tespiti açısından çok önemlidir. Ayrıca erken dönemde idrar testi ile belirlenen hamileliklerde düşük riskinin olup olmadığı bu muayene ile anlaşılabilir. Bahsi geçen muayene genellikle 5. veya 6. haftalarda yapılır. 4,5 veya 5 haftalık hamilelikte vajinal yolla yapılan ultrasonda genellikle gebelik kesesi görülebilir. Karından ultrason isteyen anne adaylarının ise 6. haftayı beklemeleri gerekir. Ultrason muayenesinde her şey yolunda gidiyorsa doktorunuz gebelik kesesini ve bebeğin kalp atışlarını gösterir.

Eğer 5. haftada idrar yolu enfeksiyonu tedavi edilmezse böbrek enfeksiyonlarına, düşüklere ve erken doğumlara neden olabilir.

Gebelik ve emzirme dönemlerinde kadınların oruç tutmaması gerekebilir.

Bu dönemler genellikle düşük riskinin yüksek olduğu zamanlardır. Bu nedenle seyahat etmek zorunlu değilse önerilmez.

5. haftada gebelik kesesi oldukça küçüktür bu nedenle su gelip gelmediği anlaşılamaz. Bu dönemde vajinal akıntının artması su gelmesi ile karıştırılabilir.

5. haftada gebelik kesesi oldukça küçüktür bu nedenle su gelip gelmediği anlaşılamaz. Bu dönemde vajinal akıntının artması su gelmesi ile karıştırılabilir.

KATEGORİLER