444 3 703

Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Grip burun tıkanıklığını geçirmek için öncelikle vücudunuzu sıcak tutmanız ve bol miktarda sıvı tüketmeniz önemlidir. Tuzlu su ile burun yıkaması da tıkanıklığı hafifletebilir. Çorba veya bitki çayları tüketerek de hem vücut ısısını koruyabilir hem de boğazınızdaki rahatsızlığı hafifletebilirsiniz.

Tek taraflı burun tıkanıklığı durumu genellikle anatomik bir sorundan kaynaklanır ve bir uzmana başvurmanız önerilir. Ancak geçici rahatlama sağlamak amacıyla buhar inhalasyonu, tuzlu su ile burun yıkaması ya da otc ilaçlar kullanılabilir. Unutmayın da uzun süreli bir tek taraflı burun tıkanıklığı ciddi bir sağlık sorunu belirtisi olabilir ve bu durumda mutlaka doktora görünmeliyiz.

Burunu 25 saniyede açmak için ilk olarak dilinizin ucunu ağzınızın en yüksek noktasına değdirmeye çalışın. Sonrasında orta ve işaret parmaklarınızı birleştirerek kaşlarınızın tam ortasına gelecek şekilde hareket ettirin.

Tuzlu su kullanımı ve bol miktarda sıvı içerek burun tıkanıklığınızın en hızlı şekilde geçmesini sağlayabilirsiniz.

İlaçsız olarak da burun tıkanıklığından kurtulmak mümkündür. Buhar terapisi, nemlendiricilerin kullanımı, tuzlu su ve bol sıvı tüketme yoluyla bu durumdan rahatça çıkabilirsiniz.

Eğer geceleyin burnunuzda bir tıkanma hissediyorsanız bu genellikle burundaki dokuların şişmesinden kaynaklanır. Bu şişme damarlar ve dokularda biriken sıvının bir sonucudur ve genellikle kişi yatağa yattığında daha da belirginleşir.

Burun tıkanıklığınızın evde en hızlı biçimde geçmesi için tuzlu su, buhar tedavisi ve burun spreylerinden faydalanabilirsiniz.

Bebekler ve küçük çocuklar yaşadıkları rahatsızlıkların semptomlarını ifade edecek yaşta olmayabilir. Bu yüzden ebeveynlerin çocuklarının burun tıkanıklığı olup olmadığını anlamak için iştah kaybı, beslenme zorluğu, huzursuz davranışlar, balgamla gelen öksürük, nefes alırken zorlanma, sık sık uyanma durumu, uykuya geçişte güçlük yaşama gibi belirli işaretlere dikkat etmesi gerekmektedir.

KATEGORİLER