444 3 703

Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Kuru öksürüğü hemen kesmek için genellikle bal ve limonlu sıcak içecekler, tuzlu su gargaraları ve nemlendiriciler kullanılır.

Geçmeyen kuru öksürük için doktora başvurulması önemlidir. Doktor, altta yatan nedeni belirlemek ve uygun tedaviyi reçete etmek için muayene yapabilir.

Geceleri artan kuru öksürüğü geçirmek için başınızın altına ekstra bir yastık koymak, havayı nemlendirmek ve gerektiğinde reçeteli öksürük ilaçları kullanmak yardımcı olabilir.

Bebeklerde kuru öksürüğü geçirmek genellikle zor olsa da doktorunuz tarafından onaylanmış bir buhar makinesi veya nemlendirici kullanmak faydalı olabilir.

Hamilelikte kuru öksürüğün geçmesi için doğal çözümler tercih edilir, ancak daima doktordan tavsiye alınmalıdır. Bal ve limonlu sıcak içecekler, tuzlu su gargaraları ve nemlendiriciler genellikle güvenlidir.

Kuru öksürük için genellikle birinci basamak sağlık hizmetleri veya bir kulak-burun-boğaz (KBB) uzmanına başvurulabilir. Ancak öksürüğün altında yatan nedenlere bağlı olarak farklı uzmanlara da yönlendirilebilirsiniz.

KATEGORİLER