444 3 703

Zika Virüsü Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Zika virüsü anneden çocuğa geçebilir ve iki insan arasında cinsel ilişki ya da kan transferi ile yayılabilir. Ancak emzirme yoluyla geçtiği hakkında herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.

Zika virüsünün aşısı veya tedavisi henüz bulunamamıştır fakat araştırmalar halen devam etmektedir.

Zika virüsünün ana taşıyıcısı Aedes türü sivrisineklerdir. İnsana evcil kedi, köpek ya da kuş türleri yoluyla zika virüsü bulaştığına dair herhangi bir kanıt bulunamamıştır. Zika virüsü taşıyan sivrisineklerin yaygın olduğu endemik bölgelerden dönen ve belirtileri olan kişiler, en kısa sürede bir enfeksiyon hastalıkları uzmanına başvurmalıdırlar.

Zika virüsü, hamileliğin herhangi bir aşamasında tehlikeli olabilir; ancak özellikle ilk trimesterda (ilk 3 ay) enfeksiyon riski daha yüksektir. Virüs, fetüste mikrosefali ve diğer ciddi beyin kusurlarına yol açabilme potansiyeline sahiptir.

Zika virüsünün doğrudan ölümle sonuçlandığı nadir olsa da, genellikle hafif semptomlarla seyreden bir hastalıktır. Ancak, Zika virüsünün neden olduğu komplikasyonlar bazen ciddi sağlık sorunlarına ve hatta ölüme yol açabilir.

Zika virüsü Türkiye vakaları oldukça nadirdir. Daha çok tropikal bölgelerde yaygın olan bu virüs, Türkiye'de genellikle seyahat eden kişiler arasında görülür. Ancak daima önlem almak ve güncel durum hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir.

KATEGORİLER