444 3 703

Boy Uzatma Ameliyatı Nedir? Boy Uzatma Ameliyatı Fiyatı Nedir?

Kullanılan cihazlara bağlı olarak kademeli boy uzatma teknikleri eksternal fiksasyon (ilizarov tekniği), internal fiksasyon (motorlu çivi), kombine teknik gibi sınıflandırılabilir.

Doktor operasyon öncesinde kemik röntgeni çekilmesini ve bazı ölçümlerin yapılmasını talep edebilir. Böylece ne kadar boy uzamasının beklenebileceğini tahmin edebilirsiniz. Boy uzatma işlemi sonrasında hedeflenen boyun 10 cm artış göstermesini isteyebilirsiniz. Fakat bu durumu etkileyen birçok faktör bulunur. Dolayısıyla tedavi süreci tamamlanana dek kesin bir açıklama yapmak olası değildir.

Boy uzatma ameliyatı olanlar hastanede birkaç gün kalabilir. Hastanede belirli bir süre iyileştikten sonra taburcu edilmeden önce doktor size ekstremite uzatma cihazının nasıl kullanılacağı konusunda talimatlar verir. Eğer cihaz vücut dışında kullanılıyorsa enfeksiyonları engellemek adına pinlerin düzenli olarak temizlenmesi çok önemlidir. İçeride kullanılan bir cihaz kullanıyorsanız cerrahi kesilerin temiz kalmasına dikkat etmelisiniz. Bacak kemiği uzatma işleminden sonra bir süreliğine bacağınızı kullanamamanız gerekebilir bu durumda doktorunuz size yardımcı olacak bir cihaz önerecektir.

Genelde bacak röntgeni alınır ve kemik ölçümleri yapılır. Bu ölçümler ameliyat sırasında kemik ne kadar uzatılması gerektiğine karar vermek için kullanılır.

Terapötik amaçlarla yapıldığında doktorun belirttiği yaş sınırına uygun olarak gerçekleştirilebilir. Estetik amaçlarla yapıldığında ise ideal yaş büyüme plakalarının işlevini yitirdiği 18-20 yaş sonrasıdır.

Ameliyat sonrasında damar ve sinirlerde hasar yeni oluşan kemiğin yeterli sertliğe sahip olmaması, kemik uzamasının beklenen seviyede gerçekleşmemesi ve enfeksiyon riski gibi komplikasyonlar oluşabilir. Ancak herhangi bir problemle karşılaştığınızda bu durumu uzman doktorunuzla paylaşmak en doğru yol olacaktır.

Ameliyatın başarısı bireylerin fizyolojik özellikleri ve beklentilerine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Operasyonun başarısında önemli olan faktörlerden biri işinde profesyonel bir ekibin varlığı ve en son teknoloji kullanımıdır.

Doktorunuzun önerdiği süre boyunca spordan uzak durmak tam anlamıyla iyileşme sağlanmadan spora dönülmesinin vücuda zarar verebileceği düşünüldüğünde daha iyi bir alternatif olabilir.

Hastalar genellikle boy uzatma ameliyatlarından ne kadarlık bir uzama bekleyebileceklerini merak eder. Uygulanan teknik elde edilecek boy uzaması miktarını belirler. Hedeflenen boy uzaması hastaya göre belirlenir ve uygun bir operasyon tekniği seçilir. Sıkça kullanılan boy uzatma teknikleri ile yaklaşık 7-10 cm'lik bir uzama mümkündür. Bu süreç genellikle iki ay içerisinde tamamlanır. Hem uyluk hem de kaval kemiğine işlem yapılması durumunda bu miktarın 15 cm'ye kadar çıkabileceği gözlemlenmiştir.

Deneyimli ortopedi uzmanları tarafından gerçekleştirilen boy uzatma ameliyatlarının risk seviyesi diğer birçok operasyon gibi minimum düzeydedir. Ancak bu konuda deneyimsiz kişiler tarafından yapılan işlemlerde açısal hatalar, istenmeyen estetik görünüm ve izler, yürüme bozuklukları gibi komplikasyonlar oluşabilir.

Boy uzatma operasyonundan sonraki iyileşme süresi hastanın durumuna bağlı olarak değişir. Tedavinin ikinci aşaması olan konsolidasyon dönemi özellikle yetişkinlerde bazen oldukça uzun olabilir. Genellikle çocuklar yetişkinlere kıyasla iki kat daha hızlı iyileşirler. Örneğin 4 cm'lik yeni bir kemik büyümesi hedefleniyorsa çocuğun bu sabitleme cihazını 3 ay boyunca kullanması yeterli olabilirken yetişkinin tam iyileşmek için 6 ay gerekebilir. Fizik tedavi uygulamaları eklemlerin esnekliğinin korunmasında ve kas gücünün devamlılığı için önemlidir. Hastaların iyileşmeyi hızlandırmak için besleyici bir diyet tüketmeleri ve kalsiyum takviyesi alması gerekmektedir.

Boy uzatma ameliyatının süresi genellikle yaklaşık 1,5 ile 2 saat arasındadır. Herhangi bir komplikasyon yaşanmadığı takdirde hasta genellikle 2 gün sonra taburcu edilir. İyileşme sürecinin tamamlanması ve sabitleme cihazlarının çıkarılması süresi kullanılan teknik ve hastanın yaşına bağlı olarak değişir. Örneğin kemik içi cihazları ile 5 cm'lik uzatma işlemi için yetişkinlerde gereken süre genellikle yaklaşık 4 ile 6 aydır.

KATEGORİLER