444 3 703

Amilaz Testi

Amilaz değeri 19-86 U/L’dir.

Amilaz için kan testi, pankreas iltihabı ve diğer pankreas hastalıklarını teşhis etmek için kullanılır. Pankreatit atağının başlangıcında amilazın hızlı yükselmesi ve yaklaşık 2 gün sonra düşmesi bu tanıyı belirlemeye yardımcı olur. Amilaz nadiren de olsa pankreas kanseri, safra kesesi hastalığı ve kabakulak tanı ve takibinde kullanılır.

Şiddetli karın ağrısı, ateş, iştahsızlık veya mide bulantısı gibi pankreas bozukluğu belirtileri gösteriyorsanız amilaz testi istenebilir. Kan amilaz testi ile veya sonrasında idrar amilaz istenebilir. Bir doktor, tedavinin işe yarayıp yaramadığını ve amilaz seviyelerinin yükselip yükselmediğini öğrenmek için bir hastayı izlemek istediğinde biri veya her ikisi de istenebilir.

 

Pankreasın şiddetli bir iltihabı olan pankreatitte amilaz konsantrasyonları genellikle çok yüksektir ve normalin 5-10 katıdır. Bununla birlikte yükselme derecesi pankreatitin şiddeti ile ilişkili değildir. Artan amilaz konsantrasyonları ayrıca pankreas kanseri, akut apandisit, safra kesesi hastalığı, perfore ülser, bağırsak yolu tıkanıklığı, kabakulak veya ektopik gebeliği gösterebilir.

KATEGORİLER