444 3 703

Emar - MR (Manyetik Rezonans Görüntüleme)

Emar işleminde radyasyon bulunmaz, güçlü manyetik alan kullanır.

“Emar kaç dakika sürer?” sorusu da merak edilenler arasında. Bu işlem genellikle 7-30 dakika sürer. Ancak süre görüntülenen alanın yerine göre farklılık gösterebilir. Peki, belden emar kaç dakika sürer? Bel emarı, bel fıtığı gibi bel problemlerinin tanısının konulmasında uygulanır. Bu işlem 8- 10 dakika sürer. “Beyin emarı kaç dakika sürer?” sorusu da aynı süreyi kapsar.

“Bel MR çekilirken kıyafetler çıkarılır mı?” gibi sorular da merak edilenler arasında. MR için genellikle rahat ve bol kıyafetlerin giyilmesi önerilir. Bazı durumlarda da çekimden önce önlük ya da elbise giyilmesi istenir. “Boyun MR çekilirken kıyafetler çıkarılır mı?” sorusu da bu kapsamda yanıtlanabilir.

“Manyetik rezonans nedir?” sorusu kadar bu yöntemin kimlerde kullanılamayacağı da merak konusudur. Güçlü manyetik alan kullanan bu yöntem derin beyin stimülatörleri bulunan, koklear implantı olan, insülin pompası kullananlar tarafından doktora bilgi verilmesi gerekir.

Emar çekilmesi güvenli bir işlemdir. Ancak işlem aşırı sesli olduğundan kişiyi korumak adına kulaklık kullanılır. Bunun yanında işlemde kontrast madde kullanımı böbrek rahatsızlığı bulunan kişiler için zararlı olabilir. İşlem klostrofobisi olanlar için de sorun yaratabilir.

MR cihazı en zararsız görüntüleme işlemi olarak dikkat çeker. Bu nedenle çocuklarda MR çekimi herhangi bir sorun teşkil etmez. Ancak işlemin süresinin uzun olması süreci biraz zorlaştırabilir. Çünkü işlem sırasında hareket edilmesi sonuçların hatalı çıkmasına sebebiyet verebilir. Bu nedenle çocukları sabit kılmak adına işlem öncesinde anestezi ya da sakinleştirici kullanılabilir.

MR çekim hamileler de kullanılabilen güvenli bir görüntüleme yöntemidir. Ancak hamileliğin ilk 3 ayında kullanılması tercih edilmez.

MR fiyatları da merak edilen konular arasında. Emar fiyatı uygulama yapılan bölgeye göre farklılık gösterir. Bu nedenle “Beyin emarı kaç TL?” sorusunun yanıtı için mutlaka detaylı bir görüşme yapılmalıdır.

KATEGORİLER