444 3 703

Avokadonun Faydaları

Bu yeşil meyvenin tüm lezzetiyle tüketilebilmesi için olgun olması gerekir. Ancak bu meyve marketlerde genel olarak olgunlaşmamış olarak satılır. Bu sebeple avokado satın alırken seçim iyi yapılmalıdır. Olgunlaşmamış avokado zor soyulur ve ezilmez. Avokadonun olgun olduğunu anlamak adına hafifçe sıkılması yeterlidir. Olgunlaşmış avokado hafif bir şekilde sıkıldığında göçer ve olgun avokado oldukça koyu bir renge sahiptir. Ancak siyaha yakın bir renkte olan avokado bozulmuş olabilir.

“Avokado nasıl olgunlaştırılır?” diye merak ediyorsanız henüz olgunlaşmamış olan avokadoyu muzlarla aynı yerde muhafaza etmeli ve birkaç gün beklemelisiniz. “Avokado en hızlı nasıl yumuşatılır?” diye merak ediyorsanız diğer bir yöntem de avokadoyu bir kağıda sarabilir ve karanlık bir yerde saklayabilirsiniz.

Dilimlenmiş bir avokadoyu saklamak istiyorsanız bu avokadoyu su dolu bir kavanozda saklayabilirsiniz. Bu şekilde avokadonuzu 1 hafta kadar muhafaza edebilirsiniz. “Avokado ezmesi dolapta kaç gün saklanır?” diye merak ediyorsanız bu ezmeye limon suyu ekleyebilir ve hava almayan bir kapta buzlukta 3-4 ay kadar saklayabilirsiniz.

Avokado ilk olarak enine kesilmelidir. Bu işlem sırasında çekirdek zarar görmemelidir. Ardından iki elle tutularak ikiye ayrılmalıdır. Ayırma işleminden sonra bıçakla çekirdeğe hafifçe vurulmalıdır. Bu meyveyi soymak için kullanılabilecek bir diğer yöntem de kabuğunun bir elma gibi soyulmasıdır. Bir diğer yöntem ise kaşıkla çıkarmak. Kaşık kabuk ile avokado arasına yerleştirilmeli ve meyve oyulmalıdır.

Yenilemeyecek sertlikte olan avokadoyu tüketmek için streç bir folyoya sarıp 100 dereceye ayarlanmış fırında 10 dakika bekletmeniz yeterlidir. Ancak bu meyveyi haşlamak doğru bir tüketmek yöntemi değildir.

avokado yağının faydası da merak edilenler arasında. Bu yağ salatalarda, yemeklerde ve kişisel bakımda kullanılabilir. Ancak bu yağın soğuk press yöntemi ile çıkarılmış olması önemlidir.

Avokado yaprağının faydaları şu şekilde sıralanabilir: Ağrılara, kemiklere, diyabete, saçlara, cilt sağlığına, astıma ve böbreklere iyi gelir.

KATEGORİLER