444 3 703

Lenf Kanseri

Lenfoma tedavilerinin yaygın yan etkilerinden bazıları bağırsak sorunları, kuru, ağrılı ve kaşıntılı cilt, tükenmişlik, saç kaybı, mide bulantısı ve kusma, sinir hasarı ve uyku sorunlarıdır.

Başka türlü tanımlanmayan (PTCLNOS) periferik T hücreli lenfoma sıklıkla ateş, gece terlemesi ve kasıtsız kilo kaybı gibi semptomlara neden olur. Anaplastik büyük hücreli lenfomalar (ALCL) ateş, sırt ağrısı, lenf düğümlerinin ağrısız şişmesi, iştahsızlık, kaşıntılı cilt, döküntü ve yorgunluk gibi semptomlarla kendini belli edebilir.

“Lenf kanseri ne demek?” sorusu kadar bu rahatsızlığın tekrar edip etmeyeceği de merak konusudur. Hodgkin lenfoma kombine kemoterapi ile genel olarak tamamen tedavi edilebilir ve tekrar etmek oranı %10 ile %13’tür. Ancak bu hasta grubunda tekrar etmesi durumunda ikinci tedavi uygulanır ve bu aşamada nüks etme oranı ise %20 ile %50 arasıdır.

Lenfomaya neyin neden olduğu henüz bilinmemekte. Ancak lenfosit olarak adlandırılan beyaz kan hücresinde gerçekleşen genetik bir mutasyon ile başlar.

Non hodgkin lenfoma olan kişiler için genel 5 yıllık göreceli sağkalım oranı %73'tür. Ancak hayatta kalma oranlarının farklı lenfoma türleri ve lenfoma evreleri için büyük ölçüde değişebileceğini akılda tutmak önemlidir.

Hodgkin lenfoma boyun, kasık veya koltuk altında şişlik yapar. Bazı lenf kanseri yorumlar ve değerlendirmelerinde ağrıdığına dair belirtiler olsa da şişlik genellikle ağrısızdır.

İyi huylu lenfoma, lenfositlerden gelişen bir tümördür (enfeksiyonla savaşan bir tür beyaz kan hücresi). Psödolenfoma veya iyi huylu lenfoid hiperplazi olarak da adlandırılan iyi huylu lenfoma, lenfositlerden oluşan, kanserli olmayan (iyi huylu) nadir bir tümördür. Diğer lenfoma tiplerinden farklı olarak iyi huylu lenfoma kanser değildir.

“Lenf kanseri ölümcül müdür?” sorusu şu şekilde yanıtlanabilir: Hodgkin Dışı Lenfoma ile 5 yıllık nispi sağkalım oranı %72.7 ve Hodgkin Lenfoma hastalarınınki %87.4'tür.

Lenfoma tedavisi adına uygulanan kanser hücrelerini öldürmek için ilaçlar kullanan kemoterapi, kanser hücrelerini yok etmek için yüksek enerjili ışınları kullanan radyasyon tedavisi, vücudunuzun bağışıklık sistemini kanser hücrelerine saldırmak için kullanan immünoterapi, büyümelerini frenlemek için lenfoma hücrelerinin özelliklerini hedefleyen hedefe yönelik tedavi hasta ve ihtiyacı özelinde uygulanır.

Non hodgkin lenfoma daha yaygın lenfoma türüdür ve daha agresif olabilir. Aslında Non hodgkin lenfoma iki alt kategoriye ayrılabilir: agresif ve tembel. Agresif lenfomalar indolent lenfomalardan çok daha hızlı büyür ve vakaların %60'ını oluşturur. En genel agresif lenfomadiffüz büyük B hücreli lenfomadır (DLBCL).

KATEGORİLER