444 3 703

Elektromiyografi (EMG)

EMG çekimi süresi de merak edilenler arasında. Siz de “EMG ne kadar sürer?” diye merak ediyorsanız çekim süresinin her hasta özelinde farklılık gösterdiğini bilmelisiniz. EMG testi randevu ile başlayan test süresi, vücuttaki kas ve sinir sisteminin değerlendirilerek yaşanan rahatsızlığın teşhis edilmesi prensibine dayanır.

EMG randevu almak isteyen kişiler, bu testin acı verip vermediğini merak eder. Bu testte vücuda yapışan elektrodlarla sinir ve kasların işlevi kaydedilir. Bu sırada da vücuda küçük titreşimler halinde elektrik verilir ve küçük boyutta bir titremeye neden olur. Ancak bu acı vermez ve etkisi kısa sürede geçer.

EMG çeken hastanelerin hangi bölümünden randevu alınacağı da merak konusu. Bu test için nörofizyoloji bölümünden randevu alınmalıdır.

EMG testi fiyatı hastaneler arasında farklılık gösterir. Bu nedenle işlem öncesinde mutlaka detaylı bir görüşme yapılmalıdır.

“EMG nedir? Normal değerleri nedir?” sorusu da merak edilenler arasında. EMG sonucu değerlendirme ve yorumlanmasında normal ve anormal değerlerin ayrımı yapılır ve bunun gerçekleşmesi için de belirlenmiş olan referans değerler baz alınır. Bu normal değerler için doktordan detaylı bilgi alınmalıdır.

KATEGORİLER