444 3 703

Yarım Diz Protezi (Unikondiler-Unikompartmantal) Nedir?

Az kesi ile uygulanır. Bu nedenle iltihap riski düşük ve yara iyileşmesi de hızlıdır. İşlemde hastanın dizindeki anatomik yapılar ve bağlar korunur. Böylelikle hastalar aktif bir şekilde rutin hayatına dönebilir.

Ameliyat 30 dakika ya da 1 saat arası gibi bir sürede tamamlanır.

Yarım diz protezi ameliyatı ile eklemi hareketini korumak, artırmak, ağrıyı gidermek amaçlanır. Ameliyat öncesi hastalara ilaç, fitoterapi, fizik tedavi, ortez kullanımı gibi tedaviler uygulanabilir. Bu tedavilerle ağrılar azaltılarak hareket artırılabilir. Ancak hastalığın yok olması için yeterli değildir. Bu nedenle doğru bir tanı ile cerrahi yöntem uygulanmalıdır.

Yarım diz protezi ameliyatında başarı elde edilmesi için; ameliyata uygun hasta seçimi, cerrahın konuda uzmanlığı, protezin kaliteli olması ve ameliyatın gerçekleşeceği merkezin koşulları önemlidir. Bu koşullar sağlandığında fonksiyonu bozulmuş veya fonksiyonları kaybolmuş eklem yeniden sağlıklı, düzgün ve ağrısız hareket edebilir.

Dizde kireçlenme için yaş en büyük risk faktörlerindendir. Kişinin 40 ve 50’li yaşlarından itibaren kireçlenme riski giderek artar. Dolayısıyla yarım diz protezi orta yaştan sonra uygulanabilir.

Ameliyatın ardından düzenli egzersiz yapan hastalar için genellikle fizik tedavi gerekmez. Ancak egzersiz yapmada zorlanan ve kasları zayıf olan hastalar için fizik tedavi önemlidir.

Ameliyatın ardından iyileşme hızlıdır. Hastaların cilt yaralarının iyileşmesi 2.haftanın sonunda olur ve bu tarihten sonra hastalar banyo yapabilir.

Yarım diz protezi ameliyatı sonrası 2.haftada uygun görülen hastalar desteksiz olarak merdiven çıkabilir. İlk 2 hafta da merdiven koltuk değnekleriyle inilip çıkılmalıdır.

Enfeksiyon riski total diz protezine göre daha düşüktür ancak yara bölgesinde ısı artışı, ağrı, kızarıklık ve yaradan uzun süre akıntı enfeksiyona işaret eder. Bu durumda zaman kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Ameliyatın ardından 1.gün ağrının en yoğun yaşanabileceği dönemdir. Bu nedenle etkin yöntemler kullanılarak hastanın ilk günü konforlu geçirmesi hedeflenir. Bu dönemin ardından hastada hafif ameliyat ağrıları görülebilir. Ağrılar ise 1 ay içinde tamamen geçer.

Ameliyatın ardından hastaların ilk 3 ay varis çorabı ve ilk 2 ay kan sulandırıcı kullanması önerilir.

Protezin ömrü hastanın uygun olması, cerrah deneyimi ve kullanılan protezin kalitesi ile yakından ilgilidir. Yarım diz protezinin ömrünün genel olarak en az 15-20 yıl olması hedeflenir. Ancak bu süre daha uzun olabilir. Bu işlemin uygulanmasında ömür boyu dayanması hedeflenir.

KATEGORİLER