444 3 703

Osteoporoz tanısı kemik yoğunluğu ölçümü ile konulur!

Büyük Anadolu Hastaneleri Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Murat Erdoğan, "Kemik erimesi olarak da bilinen Osteoporoz'un tanısı için kemik yoğunluğunun ölçülmesi gereklidir." dedi.

Kemiğin kalitesi ve gücünde oluşan azalma sonucu kırılgan hale gelmesi durumuna Osteoporoz denildiğini ifade eden Büyük Anadolu Hastaneleri Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Murat Erdoğan, "Halk arasında kemik erimesi olarak ta bilinen osteoporoz en yaygın görülen kemik hastalıklarından biridir. Normalde kemik yapım ve yıkım arasındaki denge düzgün bir şekilde sağlanmaktayken Osteoporoz da bu denge yıkım lehine gelişmiştir. Dolayısıyla kemiğin kalitesindeki yoğunluğun azalmasında Osteoporoz da görürüz.

HEDEF KEMİKLERİ GÜÇLENDİRMEK

Osteoporoz kemik kalitesi yoğunluğundaki düşme kekik kırılmalarına düşmelerle birlikte yaralanmalara, hareket kısıtlamalarına sebep olan hastalıktır. Kemik yoğunluğu ölçümleri ile Osteoporoz tanısını koymaktayız. Osteoporoz'un çok çeşitli tedavileri vardır. Bu tedaviler özellikle kemik yoğunluğu güçlendirici fiziksel çalışmalar ile birlikte, kemik yoğunluğunu arttırıcı ilaç tedavileri verilmektedir." diyerek sözlerine son verdi.

Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 29.12.2023 13:37Yayınlanma Tarihi: 21.10.2021 00:00
Yorum Ekle


KATEGORİLER