444 3 703

Füzyon Prostat Biyopsi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Bilgi Talep Formu

 

Erkeklerde sık görülen prostat kanseri için doğru tanının konulması son derece önemlidir ve bu tanı için uygulanabilecek tek yöntem de hastaya biyopsi yapmaktır. Ancak prostatta diğer organlar gibi görüntü almak oldukça zordur. Prostat biyopsisi ultrason altında yapılabildiğinden oldukça pratik bir işlem sağlar. Füzyon prostat biyopsi ile klasik biyopsi yönteminden farklı olarak agresif kanserler de belirlenebilir. Bu nedenle yaygın bir şekilde uygulanmakta ve füzyon prostat biyopsisi ücretleri de bu doğrultu da farklılık göstermektedir. Hastaya uygulanacak işlem öncesinde multiparametrik prostat MR çekilir Bu görüntüler üzerinden de prostat kanseri açısında şüpheli olan alanlar belirlenir.

Füzyon Prostat Biyopsi Nasıl Uygulanır?

Prostat füzyon biyopsi işlemi radyoloji ve üroloji uzmanının ortak çalışması ile yapılır. İşlem öncesinde prostat multiparametrik MR ile detaylı incelenir. Hastaya sedasyon uygulanarak işlemde ağrı hissetmemesi sağlanır. Uygulama 2 farklı yönteme ayrılır. Bunlar:

Transrektal prostat biyopsi: Hasta sola dönük olacak şekilde yan yatar ve dizler karında bir pozisyon alır. Ardından işlem yapılacak bölgenin çevresi lokal anestetik madde ile uyuşturulabilir. Bu işlemin bitimiyle iğne ile prostat bezinden doku örneği alınır.

Perine yoluyla (transperineal biyopsi): Hasta yan ya da sırt üstü yatar ve dizlerini karnına çeker. İşlem öncesinde genel ya da lokal anestezi uygulanır.

Füzyon Prostat Biyopsisinin Avantajları Nelerdir?

  • Klasik prostat biyopsisinde işlem öncesi MR çekilmez. Ancak füzyon prostat biyopsisi öncesi MR çekilir.
  • Klasik biyopside hasta uyutulmaz ve lokal anestezi uygulanır. Füzyon biyopsisinde hasta uyutulur ve işlem anestezi altında gerçekleştirilir.
  • Klasik biyopside hasta ağrıyı hisseder ancak füzyon biyopsisinde bu durum yaşanmaz.
  • Klasik biyopsi yapılan hastalarda agresif prostat kanserleri gözden kaçabilir. Füzyon biyopsisinde agresif prostat kanseri de tespit edilir.

Bilgi talep formunu doldurarak Büyük Anadolu Hastaneleri tarafından uygulanan prostat tedavisi ile ilgili merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.

Yorum Ekle


KATEGORİLER
Bilgi Talep Formu

Bilgi almak için formu doldurun!