444 3 703

Burun Estetiği Sonrası Nostril Retainer (Burun Deliği Şekillendirici) Kullanımı

 

Rinoplasti sonrası asimetri yaşanabilen bir durumdur. Bu nedenle doktorlar gerekli gördükleri hastalara burun deliği şekillendirici kullanımını önerir. Nostril retainer, burun deliği şekillendirici olarak da bilinir. Burun estetiği sonrası bazı hastalara önerilen bu aparatla, burun deliğinde maksimum şekillendirme amaçlanır.

Nostril Retainer Nedir?

Burun deliği şekillendirici olarak bilinen Nostril Retainer, vücuda herhangi bir zararı olmayan ve yumuşak silikondan yapılmış bir aparattır. Burun deliği şekillendirici yumuşak dokusu ile kullanıldığı süre boyunca herhangi bir rahatsızlık vermez. Bu aparat burun deliklerinden içeriye yerleştirilir. Böylelikle burun şeklinin yapılandırılması amacıyla kullanılır.

Nostril Retainer Ne İşe Yarar?

“Nostril retainer ne işe yarar?” sorusu merak edenler için şu şekilde yanıtlanabilir:

Yumuşak ve ergonomik tasarıma sahip olan bu aparat, özel tasarımı ile burun deliklerine tam oturur. Burun estetiği sonrasında burundaki yaraların iyileşme sürecinde burunda zamanla çeşitli farklılıklar görülebilir. Oluşabilecek bu farklılıkları en minimuma düşürmek amacıyla nostril retainer önerilir. Burun ucunu destekleyen bu aparatla yara iyileşmesine bağlı burun ucunda düşme riski azaltılır. Bunun yanında burun deliği asimetrisi veya burun deliklerinde çökme gibi durumlar da önlenir. Ayrıca hastanın septumunda bir kayma varsa ve ameliyatta bu septum ortaya alındıktan sonra yara iyileşme sürecinde bu septumun ortada kalmasını sağlar. Ek olarak burundaki yamulmamaların da önüne geçer.

Nostril Retainer Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Burun deliği şekillendirici silikon malzemeden yapılmıştır. Yumuşak dokulu ve rahatsızlık vermeyen bu aparatı kullanırken aşağıdaki noktalara dikkat etmeniz önemlidir:

  • Yalnızca doktor önerisi ile kullanılmalıdır.
  • Yalnızca doktorun belirttiği süre boyunca kullanılmalıdır.
  • Aparata yapışan ve burun iç yüzeyi arasında kalan mukus burnun yapılandırılmasını engelleyebilir. Bu nedenle aparat her kullanımda iyi temizlenmelidir.
  • Aparatta kullanımdan kaynaklı deformeler olabilir. Bu nedenle her kullanımda deforme olup olmadığı incelenmelidir ve en az ayda 1 kez yenisi ile değiştirilmelidir.
  • Aparatı temizlerken eğip bükmemek de önemlidir. Eğilip bükülen aparat bir süre sonra burun deliklerine tam oturmayabilir ve düşebilir.
  • Burun deliğine uygun boy kullanılmalıdır. Bu nedenle aparat yalnızca doktor önerisi ile önerildiği numara ile satın alınmalıdır.

Burun Deliği Şekillendirici Nasıl Kullanılır? Burun Deliği Şekillendirici Nasıl Takılır?

“Burun deliği şekillendirici nasıl takılır?” diye merak ediyorsanız aparatın ortasında bulunan rakamın düz olduğundan emin olmalı ve burun deliklerinize oturtmalısınız.

Nostril Retainer Nasıl Temizlenir?

“Nostril retainer nasıl temizlenir?” sorusunun yanıtı bir kulak çubuğu ve su ile temizlenmesinin yeterli olduğudur. Ancak 2-3 günde bir mutlaka dezenfekte edilmelidir.

Nostril Retainer Kullanım Süresi

“Burun deliği şekillendirici nedir? Ne kadar süre kullanılmalıdır?” diye merak ediyorsanız bu sorunun yanıtının her hasta için farklı olduğunu bilmelisiniz. Doktorlar burun estetiği sonrasında gerekli gördüğü hastalarına bu aparatı önerir ve kullanım süresini de burun yapısına göre belirler.

Yorum Ekle


KATEGORİLER