444 3 703

Oruç Tutmak Emziren Annenin Süt Kalitesini Etkiler mi?

 

Emziren anne oruç tutar mı?” sorusu ramazan ayının en merak edilen konularında biri. Emziren annelerin oruç tutması bazı riskler içerir. Özellikle sahura kalkmadan oruç tutulması nedeniyle bu riskler artar. Emziren annelerin oruç tutma kararı verirken bebeğin 6 aydan büyük ya da ek gıdaya başlamış olmasına dikkat etmesi önemlidir. Bu konuda yapılan araştırmalara göre kısa süreli beslenmeme durumunda anne sütünde azalma olmamakta ancak kısa süreli sıvı kaybı yaşamak sütü azaltmakta. Bir diğer araştırmaya göre bebeği 2 ile 5 ay arasında olan emziren annelerin oruç sırasında süt içeriğinde bir miktar değişim olmakta. Bu araştırma oruç nedeniyle annenin aldığı enerji miktarı, A ve C vitamini, protein gibi vitaminleri günlük ihtiyacın altında kaldığını göstermekte. Yani emziren annelerin oruç döneminde süt kalitesi etkilenmekte.

Emziren Anne Oruç Tutabilir mi?

Emziren anne oruç tutabilir mi?” sorusuna verilebilecek bir diğer yanıt; emziren annenin oruç tutmasını belirleyen en önemli konunun bebeğin yaşı olduğu. Peki bebeğin yaşı düşünüldüğünde emziren anne ne zaman oruç tutabilir? Bebekler ilk 6 ay anne sütüyle beslenmelidir. Bu süreç boyunca annenin bol su tüketmesi ve sağlıklı beslenmesi süt kalitesi adına gereklidir. Bu nedenle annenin oruç tutması için en uygun dönem bebeğin 1 yaşına bastıktan sonrasıdır.

Emziren Anne Oruç Tutarsa Sütü Kesilir mi?

“Emziren anne oruç tutarsa sütü kesilir mi?” sorusu da merak edilenler arasında. Oruç döneminde yaşanan susuzluk, açlık ve yorgunluk nedeniyle annenin süt miktarı etkilenebilir. Özellikle uzun saatler susuz kalma sebebiyle süt üretimi azalabilir. Sütün miktarı kadar kalitesi de önemli olduğundan bu süreç bir beslenme uzmanıyla planlanmalıdır.

Oruç Sürecinde Sıvı kaybına Dikkat!

Emziren anne oruç tuttuğunda sıvı alım miktarı azalır ve annenin su kaybı fazla olduğundan süt üretimi azalır. Bu nedenle ilk 6 ayında bebeği olan annelerin oruç tutmak için bebeğin 1 yaşına bastığı dönemi beklemesi gerekir.

Oruç Tutan Anne Halsizlik ve Tansiyon Problemine Dikkat Etmeli

Bebeği 1 yaşına basan anneler sahur zamanına kadar bol su içmelidir. Bu süreçte besin değeri yüksek ve tok tutan gıdalar tüketmeli, yağ ve şekerden kaçınmalı, fazla yorulmamalıdır. Anne ciddi baş ağrısı, tansiyon problemi, halsizlik ve göz kararması yaşıyorsa ve kronik bir rahatsızlığa sahipse oruç tutmayı mutlaka sonlandırmalı ve sıvı almalıdır. Oruç tutmaya devam eden annelerin sütünde çinko, magnezyum ve potasyum azaldığından bu süreçte dengeli beslenmesi önemlidir. Anne oruç boyunca bebeği aynı aralıklarla emzirmeye ve ek gıda vermeye devam etmelidir.

Emziren Anneler Oruç Tutarken Nasıl Beslenmeli?

Emzirme döneminde oruç tutmak isteyen anne, beslenmesinde vitamin ve mineral kaynaklarına mutlaka yer vermelidir. Bu dönemde sağlıklı beslenme için “Ramazanda Sağlıklı Beslenme İçin 10 Altın Öneri” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Web ve Tıbbi Yayın KuruluGüncellenme Tarihi: 24.03.2023 00:00Yayınlanma Tarihi: 24.03.2023 00:00
Yorum Ekle


KATEGORİLER